گروه فنی مهندسی پرهاست ، ارائه خدمات و سرویسهای ثبت دامنه، میزبانی و طراحی وب و سایتهای اینترنتی ParHost

شش نشانه يك دامنه و ادرس سایت خوب و مناسب

اجازه دهيد كه مشخصات يك دامين خوب را فهرست نمايم:

1- يك دامين خوب كوتاه است:

البته هر روز بيش از قبل، شانس يافتن يك دامين با تعداد حروف كم، سخت و سخت‌تر مي‌شود اما من اگر بخواهم همين الآن می‌توانم دامين infoir.com را ثبت كنم. شما برای ثبت چنين داميني دلايل بسياری مي‌توانيد پيدا كنيد.
با اين نام شما می‌توانيد اعتبار مناسبی برای سايت خود كسب كنيد ضمن اينكه املای آن به نوعيست كه امكان نگارش نادرست را به حداقل مي‌رساند. نام‌های طولانی بيشتر اوقات مناسب نيستند. اگر شما بخواهيد نام شركت خود را تماما در دامين خود وارد نماييد به اين مشكل برخواهيد خورد. مخصوصا اينكه مدتيست اجازه ثبت شركت‌ها را در ايران براي كمتر از سه كلمه نمی‌دهند و بازديدكنندگانتان در اين صورت دچار مشكلات نگارشي خواهند شد.
ضمن اينكه برگردان كلمات فارسي به املای پينگليش همواره منحصر به فرد نيست. فرض كنيد نام شركت شما وب افزار بی‌كران باشد. در اين صورت دامين شما به اينصورت خواهد بود: webafzarebikaran. علاوه بر اينكه اغلب افراد با درج يا عدم درج حروف صدادار مانند اِ به پينگليش مشكل دارند، باز هم ممكن است كه در تلفظ صحيح كلمه بيكران دچار مشكل شده و آن را بی‌كاران بخوانند. شما می‌توانيد با بازی روی كلمات به تركيب‌هاي مناسبی برسيد.
يكي از دوستان كه با نام بی‌بی‌گل در مطبوعات مطالب طنز می‌نويسد، برای ثبت دامين خود به صورت Bibigoal.Com به ما مراجعه كرد. با اينكه نام مورد نظر ايشان ثبت نشده بود، با كمی دقت متوجه شديم كه می‌توان اين نام را كوتاه‌تر كرد بدون آنكه آسيبی به تلفظ، مفهوم و يا ساختار تركيبی آن بزند. نام پيشنهادی من با حذف دو i همراه بود و نهايتا نام مورد نظر به‌صورت Bbgoal.Com ثبت گرديد.

2- يك دامين خوب بخاطر‌ماندنی است:
شمانام‌های عمومی را همواره به راحتي حفظ می‌كنيد. دامين‌هايی همچون Art.Com و Fun.Com در حافظه بسيار ماندگارند. در عين حال دامين‌های ديگری هم وجود دارند كه با وجود عمومی نبودن به راحتي حفظ شده‌اند. نامهايی مانند Google.Com و Yahoo.Com هم از اين جمله‌اند كه برخی تغيير شكل يافته و يا مخفف يك جمله و يا مفهوم هستند. گاهی دلايل بخاطرسپاري خيلی ساده‌تر از اين حرف‌هاست.
خوش‌آوايی يك كلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولا تاثير بسزايی در بخاطرسپاری آن دارد. پس در مخفف‌سازي بايد توجه كنيم كه مجموعه بدست آمده، خوش‌اهنگ باشد. يك مثال مناسب در اينباره irna.Com و يك مورد نامناسب Iritn.Com است.
نكته قابل توجه ديگر نام‌های دو يا چند كلمه‌ای است. كه بخاطرسپاري ترتيب آنها را دشوار مي‌سازد. براي مثال بسياري از افراد بجاي ورود به سايت PlanetPayment.com، وارد سايت PaymentPlanet.com مي‌شوند که البته در اين مورد خاص و برای جلوگيری از اشتباه هر دو دامين به يک سايت می‌رسد.

3- يك دامين خوب نبايد با ديگر دامين‌ها اشتباه شود:
برخي از افراد نام‌هايی را برای خود انتخاب می‌كنند كه قبلا توسط فرد معتبر، نهاد يا شركت معروفی اشغال شده است. سپس با ايجاد تغييراتی در آن مانند پسوند Net (يا پسوندهای ديگر) يا تغييراتی در املای قبلي، آن نام را ثبت می‌كنند. بيشتر ما ثبت سايت Gooyaa.Com را به ياد مي‌آوريم كه نامي بود با تغيير بر روي املاي سايت پربيننده Gooya.Com. در كشورهای ديگر قانونی با عنوان مالكيت معنوی وجود دارد كه در صورت اثبات استفاده سوء در چنين مواردی، امتياز نام ثبت شده از فرد متخلف سلب می‌شود.

4- يك دامين خوب را به سختی بايد غلط نگارش كرد:
نام مورد نظر براي يك دامين بايد به گونه‌ای باشد كه افراد بازديد كننده براي نگارش آن دچار مشكل نشوند. اين مشكل معمولا در نام‌های طولانی و يا تركيبی بيشتر اتفاق می‌افتد. اين مساله را بايد جدی بگيريد چون همين مساله به ظاهر ساده ممكن است بسياری از مشتريان و بازديدكنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد.
املای متفاوت در زبان‌های مختلف نيز مي تواند باعث چنين مشكلی شود. برای مثال حفظ دامين هفته‌نامه الكترونيكی كاپوچينو (Cappuccinomag.Com) بخاطر املای سخت آن هميشه مشكل‌ساز بوده است.

5- يک دامين خوب بايد بيانگر فعاليت شما يا نوع آن باشد:
يک نام خوب روی دامين شما بايد به گونه‌ای باشد که هر کسی بتواند با مشاهده آن، نوع فعاليتتان را تشخيص دهد. البته احتمال اينکه شما نامی پيدا کنيد که بصورت تک کلمه‌ای فعاليتتان را آشکارا بيان کند، بسيار اندک است با اين حال شما می‌توانيد با اضافه کردن برخی کلمات به کلمه پايه به دامين خوبی دست پيدا نماييد. فرض کنيم که شما قرار است سايتی با محتوای سرگرمی ايجاد نماييد. مسلم است که دامين‌های Fun.Com و Funny.Com قبلا اشغال شده‌اند. اما شما می‌توانيد نام BestFunny.Com را برای سايت خود انتخاب کنيد که هم بيانگر گرايش کاری شماست و هم به اصطلاح خوش‌نام است.

6- یک دامين خوب بايد مخاطبين شما را درست هدف بگيرد:
امروزه بيشتر دامين‌های Com. و Net. يا Org. اشغال شده‌اند و به همين دليل پسوند‌های جديدی پديدار شده است. پسوند‌های cc. يا ws. همچنين tv. و to. پسوندهايی هستند که به تازگی بيش‌تر مشاهده می‌شوند. امتياز اين پسوندها تا پيش از اين متعلق به کشورهايی خاص بوده که از آن‌ها با شرايطی خريداری شده است. بسياری از افراد چنين پسوندهايی را برای نام مورد نظر خود انتخاب می کنند. بسياری ديگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خويش استفاده می‌نمايند. با اين فرض اگر شما می خواهيد يک سايت با مضمون سرگرمی و مخاطبان ايرانی ايجاد نماييد، بهترين انتخاب برای شما می تواند نام Fun.IR باشد.

یک روش جالب برای يافتن نام مناسب
سايت‌هايی موجودند که به شما برای يافتن نام مناسب کمک می‌کنند. برای کار با اين ابزار کافيست که کلمات کليدی نام را مشخص کنيد و منتظر پيشنهادها بمانيد.

:::: ابزارهایی که شما را برای انتخاب یک نام دامنه مناسب کمک می کنند

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *